3M™ Thermal Bonding Film AF42, 1 in x 72 yds x 3 mil, 46/Case
3M™ Thermal Bonding Film AF42 is an epoxy, thermoset film adhesive developed for structural bonding of metal, glass and other engineering grade substances.
Special Price
$158.29
Regular Price
$186.23
| UPC | 00021200203138 |
|---|---|
| 3M ID | 7010409307 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive is a curable epoxy-based film that provides a structural against metal, glass and other substrates. It provides for excellent solvent, humidity resistance, is tack free and possesses low flow characteristics. Standard Lead Time: 30 Calendar Days
- 350° F (177° C) cure
- Storage at or below 40° F (4° C)
- Cures clear
- Flexible for dissimilar substrates, high peel strength
- Non tack, low flow
- 3 mil and 4 mil thick versions
| 3M ID | 7010409307 |
|---|---|
| Part number | AF42 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 457 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 445.054 G |
| Base - Metric Length Dimension | 65.836 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.025 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 98.53546675597288 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.981176116344285 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.920500492545763 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1614.707 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 417.532 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3941.4180600014743 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.24700056131896 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 36.820019701830525 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 64588.27 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17802.14 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 16701.28 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 35.052 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.926 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 42.926 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93542.39417140251 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 505.9983702988655 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 441.8394427578224 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.4 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1532885.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 200.415 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.856 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


