3M™ Thermal Bonding Film AF111, 7 in x 36 yds, 5/Case
3M™ Thermal Bonding Film AF111 is an epoxy, thermoset film adhesive developed for structural bonding of metals and high-strength plastic materials (epoxy and phenolic).
Special Price
$1,240.91
Regular Price
$1,459.90
| UPC | 00021200204562 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121222 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive may be cured at temperatures as low as 225 Degrees F. Provides excellent strength for either metal to melt or honeycomb sandwich applications. Releases no volatile by-products during cure thereby permitting low pressure bonding. Standard Lead Time: 30 Calendar Days
- Moderate tack
- Thick 10 mil caliper
- 250° F (121° C) cure
- High metal OLS and peel adhesion
- High flow
- 40° F (4° C) storage required
| 3M ID | 7000121222 |
|---|---|
| Part number | AF111 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 36.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 7.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1315.6 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.177 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 603.5902465505718 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.9004015213042496 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.7196056450420452 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 9891.072 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 780.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3017.951232752859 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.502007606521246 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.598028225210225 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 49455.36 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6578.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3900.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 106.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1122.1529145210268 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 644.852116890767 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 292.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

