3M™ Thermal Bonding Film 583, 9 in x 60 yds, 4/Case, Bulk
3M™ Thermal Bonding Film 583 is a high strength, flexible, nitrile phenolic based thermosetting adhesive film. It can be heat or solvent activated for bonding. It can also be lightly crosslinked using a post heat exposure.
Special Price
$264.22
Regular Price
$310.84
| UPC | 00021200118807 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334012 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive provides a strong, permanent bond to the surface to which it is applied. The adhesive can be used for splicing of glass fabric during PCB board manufacturing. Can be solvent activated in the uncured form.
- Flexible
- Heat or solvent activation
- Can be die-cut
- Slight surface tack
- Heat crosslinkable option
- Lower temperature lamination of the nitrile phenolic film range
| 3M ID | 7010334012 |
|---|---|
| Part number | 583 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.845 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.228 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 335.6382204890394 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.067528737310991 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.783132419092499 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5500.125 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.716 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1342.5530040036458 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.26570570400027 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.132529676369996 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22000.502 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.378 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.864 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.702 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.686 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.686 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78049.36869716259 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 620.9981001223632 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 544.7710683493199 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.77952755905512 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.279 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 247.104 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.985 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

