3M™ Thermal Bonding Film 583, 48 in x 60 yds, 1/Case, Bulk
3M™ Thermal Bonding Film 583 is a high strength, flexible, nitrile phenolic based thermosetting adhesive film. It can be heat or solvent activated for bonding. It can also be lightly crosslinked using a post heat exposure.
Special Price
$1,409.15
Regular Price
$1,657.82
| UPC | 00021200436666 |
|---|---|
| 3M ID | 7100022220 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive provides a strong, permanent bond to the surface to which it is applied. The adhesive can be used for splicing of glass fabric during PCB board manufacturing. Can be solvent activated in the uncured form.
- Flexible
- Heat or solvent activation
- Can be die-cut
- Slight surface tack
- Heat crosslinkable option
- Lower temperature lamination of the nitrile phenolic film range
| 3M ID | 7100022220 |
|---|---|
| Part number | 583 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 60.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 48.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 8.255 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.219 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3615.839908845172 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 18.199159743361644 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 16.739699567697755 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 59.253 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.593 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3615.839908845172 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.199159743361644 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.739699567697755 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 50.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 59.253 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.255 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.593 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 127.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 113577.39250911573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 489.42622205042824 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 418.4924891924439 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 55.511811023622045 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1861.2 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 189.825 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 141.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 110.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 25 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


