3M™ Thermal Bonding Film 583, 3/4 in x 60 yds, 48/Case, Bulk
3M™ Thermal Bonding Film 583 is a high strength, flexible, nitrile phenolic based thermosetting adhesive film. It can be heat or solvent activated for bonding. It can also be lightly crosslinked using a post heat exposure.
Special Price
$22.80
Regular Price
$26.82
| UPC | 00021200034350 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047509 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive provides a strong, permanent bond to the surface to which it is applied. The adhesive can be used for splicing of glass fabric during PCB board manufacturing. Can be solvent activated in the uncured form.
- Flexible
- Heat or solvent activation
- Can be die-cut
- Slight surface tack
- Heat crosslinkable option
- Lower temperature lamination of the nitrile phenolic film range
| 3M ID | 7000047509 |
|---|---|
| Part number | 583 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 185.973 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 15.194912279588339 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4100002828530824 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3776518551226953 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.249 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 171.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1163.6803883843988 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.70050774884066 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.126407196840635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19069.305 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.936 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.222 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 976.6478214790077 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 870.1094332781656 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 394.675 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


