3M™ Thermal Bonding Film 583, 24 in x 180 yds, 1/Case, Bulk
3M™ Thermal Bonding Film 583 is a high strength, flexible, nitrile phenolic based thermosetting adhesive film. It can be heat or solvent activated for bonding. It can also be lightly crosslinked using a post heat exposure.
Special Price
$2,113.73
Regular Price
$2,486.74
| UPC | 00021200039201 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001156 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive provides a strong, permanent bond to the surface to which it is applied. The adhesive can be used for splicing of glass fabric during PCB board manufacturing. Can be solvent activated in the uncured form.
- Flexible
- Heat or solvent activation
- Can be die-cut
- Slight surface tack
- Heat crosslinkable option
- Lower temperature lamination of the nitrile phenolic film range
| 3M ID | 7000001156 |
|---|---|
| Part number | 583 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 14.56 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 164.592 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.609 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3158.833089319722 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 32.099305374118174 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 30.659686802050924 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 51.764 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.907 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3158.833089319722 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 32.099305374118174 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.659686802050924 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 26.181102362204726 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 51.764 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 14.56 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.907 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 66.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 62931.71247759819 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 421.0829207731162 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 367.9162416246111 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 31.10236220472441 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1031.266 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 166.884 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 79.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 12 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


