3M™ Thermal Bonding Film 583, 12 in x 180 yds, 1/Case, Bulk
3M™ Thermal Bonding Film 583 is a high strength, flexible, nitrile phenolic based thermosetting adhesive film. It can be heat or solvent activated for bonding. It can also be lightly crosslinked using a post heat exposure.
Special Price
$1,056.86
Regular Price
$1,243.37
| UPC | 00021200034442 |
|---|---|
| 3M ID | 7010331694 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive provides a strong, permanent bond to the surface to which it is applied. The adhesive can be used for splicing of glass fabric during PCB board manufacturing. Can be solvent activated in the uncured form.
- Flexible
- Heat or solvent activation
- Can be die-cut
- Slight surface tack
- Heat crosslinkable option
- Lower temperature lamination of the nitrile phenolic film range
| 3M ID | 7010331694 |
|---|---|
| Part number | 583 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 7556.395 G |
| Base - Metric Length Dimension | 164.592 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1730.300009812618 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 16.65899935662498 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 15.134998853706469 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 28354.537 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6865.12 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1730.300009812618 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.65899935662498 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.134998853706469 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28354.537 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7556.395 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6865.12 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.322 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96566.40140051933 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 634.9996583937248 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 544.8592532541938 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.9 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1582439.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 247.144 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.666 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

