3M™ Thermal Bonding Film 583, 10 in x 60 yds, 4/Case, Bulk
3M™ Thermal Bonding Film 583 is a high strength, flexible, nitrile phenolic based thermosetting adhesive film. It can be heat or solvent activated for bonding. It can also be lightly crosslinked using a post heat exposure.
Special Price
$293.59
Regular Price
$345.40
| UPC | 00021200118814 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048453 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive provides a strong, permanent bond to the surface to which it is applied. The adhesive can be used for splicing of glass fabric during PCB board manufacturing. Can be solvent activated in the uncured form.
- Flexible
- Heat or solvent activation
- Can be die-cut
- Slight surface tack
- Heat crosslinkable option
- Lower temperature lamination of the nitrile phenolic film range
| 3M ID | 7000048453 |
|---|---|
| Part number | 583 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.17 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 13.97 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.784031089411844 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.784031089411844 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.175 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.17 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 13.97 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1544.5300024458318 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.515810836941547 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.136124357647375 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25310.312 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.213 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.68 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.686 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.686 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88545.45268145655 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 845.9974756630055 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 688.9004768753055 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.451 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 312.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.117 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


