3M™ Thermal Bonding Film 583, 1 in x 60 yds, 36/Case, Bulk
3M™ Thermal Bonding Film 583 is a high strength, flexible, nitrile phenolic based thermosetting adhesive film. It can be heat or solvent activated for bonding. It can also be lightly crosslinked using a post heat exposure.
Special Price
$28.78
Regular Price
$33.86
| UPC | 00021200034367 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047510 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hot melt film adhesive provides a strong, permanent bond to the surface to which it is applied. The adhesive can be used for splicing of glass fabric during PCB board manufacturing. Can be solvent activated in the uncured form.
- Flexible
- Heat or solvent activation
- Can be die-cut
- Slight surface tack
- Heat crosslinkable option
- Lower temperature lamination of the nitrile phenolic film range
| 3M ID | 7000047510 |
|---|---|
| Part number | 583 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.15 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.15 |
| Base - Metric Gross Weight | 210.966 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 130.81 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 130.81 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 26.545328681208545 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4651004160409488 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4651004160409488 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.15 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.15 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.435 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 210.966 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 130.81 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 130.81 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1166.4078446267129 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.199984272222217 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.74361497747416 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19.114 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8255.374 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7594.776 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90315.14126020377 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 903.998892221225 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 803.6929721723494 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.84251968503937 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.48 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 364.549 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.139 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


