3M™ Thermal Bonding Film 406, 50.18 in x 36 yds x 3.0 mil, untrimmed
Flexible, light-colored, thermoplastic adhesive bonding film exhibits good adhesion to wood, paper, steel, aluminum, cotton and canvas.
Special Price
$1,899.50
Regular Price
$2,234.71
| UPC | 00048011616605 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048977 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Standard Lead Time: 14 Calendar Days
- Consistent, uniform adhesive thickness
- Quick fixturing/holding strength.
- Excellent metal adhesion.
- Good solvent resistance.
| 3M ID | 7000048977 |
|---|---|
| Part number | 406 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Structural Adhesive Films |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 36.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 50.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 6.078 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.282 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3418.977310395566 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 13.39969629559686 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 10.500617547865719 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 56.027 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.763 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3418.977310395566 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.39969629559686 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.500617547865719 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 50.98425196850393 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 56.027 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 6.078 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.763 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.208 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.208 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 1.295 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 365.96735522689676 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 262.515438696643 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.075 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 25 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


