3M™ Textile Flatback Tape 2526, White, 96 mm x 55 m, 9.8 mil, 8 Rolls/Case
| UPC | 00021200375293 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123733 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent Adhesion and Strength for Textile Applications
3M™ Textile Flatback Tape 2526 features an easy to tear white flat stock paper backing and a natural rubber adhesive that offers immediate tack to natural and synthetic fibers. It can also be used for various types of edging, splicing and holding applications.
Recommended Applications
Holding, tabbing, and leasing of natural and synthetic fibers
Various types of edging, splicing and holding
Resistant to Moist Conditions
This flatback tape is engineered to perform in humid or moist conditions and can withstand bake cycles up to 300°F (149°C) for 30 minutes. 3M™ Textile Flatback Tape 2526 is not recommended for outdoor applications or prolonged periods of sunlight exposure as tape may become difficult to remove.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Strong, high tack tape proven excellent for use with textiles
- Thick, heavy backing can be torn by hand, yet is suitable for machine dispensing
- Natural rubber adhesive offers excellent tack and holding power
- Resistant to moisture and temperatures as high as 300°F/149°C for 30 minutes
- Available in white
| 3M ID | 7000123733 |
|---|---|
| Part number | 2526 |
| Keywords | paper tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Paper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Flatback Paper |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 2526 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 none |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 1188.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 140.40001308349073 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.6190916747563455 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.616887052134497 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2300.744 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1187.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1642.2710010774351 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.37030574389953 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.935096417075975 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 26912.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.147 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.496 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 839.9612189243836 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 753.6634710147351 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 341.856 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

