3M™ Textile Flatback Tape 2526, White, 48 mm x 55 m, 9.8 mil, 24 Rolls/Case
| UPC | 00021200375170 |
|---|---|
| 3M ID | 7010373789 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent Adhesion and Strength for Textile Applications
3M™ Textile Flatback Tape 2526 features an easy to tear white flat stock paper backing and a natural rubber adhesive that offers immediate tack to natural and synthetic fibers. It can also be used for various types of edging, splicing and holding applications.
Recommended Applications
Holding, tabbing, and leasing of natural and synthetic fibers
Various types of edging, splicing and holding
Resistant to Moist Conditions
This flatback tape is engineered to perform in humid or moist conditions and can withstand bake cycles up to 300°F (149°C) for 30 minutes. 3M™ Textile Flatback Tape 2526 is not recommended for outdoor applications or prolonged periods of sunlight exposure as tape may become difficult to remove.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Strong, high tack tape proven excellent for use with textiles
- Thick, heavy backing can be torn by hand, yet is suitable for machine dispensing
- Natural rubber adhesive offers excellent tack and holding power
- Resistant to moisture and temperatures as high as 300°F/149°C for 30 minutes
- Available in white
| 3M ID | 7010373789 |
|---|---|
| Part number | 2526 |
| Keywords | paper tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Paper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Flatback Paper |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 2526 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 562.455 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.469 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.798 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.469 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 70.06215390383537 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2400010167719533 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2263213334033816 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.090157480314961 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.888976377952756 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.090157480314961 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1148.113 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 556.25 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.469 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.798 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.469 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2567.707979904149 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 30.659686802050924 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.431712001681156 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 42077.195 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.907 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.35 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.322 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96324.32631006994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 857.9994412163503 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 794.6562240453912 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.77992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1578472.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 360.45 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.361 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


