3M™ Textile Flatback Tape 2526, White, 24 mm x 55 m, 9.8 mil, 36 Rolls/Case
| UPC | 00021200375156 |
|---|---|
| 3M ID | 7000088519 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent Adhesion and Strength for Textile Applications
3M™ Textile Flatback Tape 2526 features an easy to tear white flat stock paper backing and a natural rubber adhesive that offers immediate tack to natural and synthetic fibers. It can also be used for various types of edging, splicing and holding applications.
Recommended Applications
Holding, tabbing, and leasing of natural and synthetic fibers
Various types of edging, splicing and holding
Resistant to Moist Conditions
This flatback tape is engineered to perform in humid or moist conditions and can withstand bake cycles up to 300°F (149°C) for 30 minutes. 3M™ Textile Flatback Tape 2526 is not recommended for outdoor applications or prolonged periods of sunlight exposure as tape may become difficult to remove.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Strong, high tack tape proven excellent for use with textiles
- Thick, heavy backing can be torn by hand, yet is suitable for machine dispensing
- Natural rubber adhesive offers excellent tack and holding power
- Resistant to moisture and temperatures as high as 300°F/149°C for 30 minutes
- Available in white
| 3M ID | 7000088519 |
|---|---|
| Part number | 2526 |
| Keywords | paper tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Paper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Flatback Paper |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 2526 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.9448 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 0.229 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 24.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 42.695262555879445 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5048585804033696 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.48501697680673067 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 699.65 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.22 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 337.4613048438695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.402631375832005 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 4.365152791260576 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.299212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.299212598425197 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5.53 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.98 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 216.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 160.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 160.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 9 |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Total Unit Quantity | 9 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1537.005042514022 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.1881366302524 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.460611165042305 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.330708661417322 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.834645669291339 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.834645669291339 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25.187 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 8.25 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.92 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.237 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.326 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.326 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 64532.60938017939 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 550.5515888638074 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 471.4365014561422 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 35.43307086614173 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 46.25984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1057.5 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 213.84 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1000.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 900.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1175.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 972 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 972 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


