3M™ Textile Flatback Tape 2526, White, 12 in x 60 yd, 9.8 mil, 4 Rolls/Case
| UPC | 00051115174483 |
|---|---|
| 3M ID | 7010334126 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent Adhesion and Strength for Textile Applications
3M™ Textile Flatback Tape 2526 features an easy to tear white flat stock paper backing and a natural rubber adhesive that offers immediate tack to natural and synthetic fibers. It can also be used for various types of edging, splicing and holding applications.
Recommended Applications
Holding, tabbing, and leasing of natural and synthetic fibers
Various types of edging, splicing and holding
Resistant to Moist Conditions
This flatback tape is engineered to perform in humid or moist conditions and can withstand bake cycles up to 300°F (149°C) for 30 minutes. 3M™ Textile Flatback Tape 2526 is not recommended for outdoor applications or prolonged periods of sunlight exposure as tape may become difficult to remove.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Strong, high tack tape proven excellent for use with textiles
- Thick, heavy backing can be torn by hand, yet is suitable for machine dispensing
- Natural rubber adhesive offers excellent tack and holding power
- Resistant to moisture and temperatures as high as 300°F/149°C for 30 minutes
- Available in white
| 3M ID | 7010334126 |
|---|---|
| Part number | 2526 |
| Keywords | paper tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Paper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Flatback Paper |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 2526 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 3.791 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 641.9270102319732 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 8.357724359428708 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 7.9586876648740805 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 10519.299 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.61 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2567.707979904149 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 33.42869281509299 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 31.834750659496322 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 42077.195 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.163 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.44 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 36.322 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99607.19626163662 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 932.9984981890237 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 859.5382678064008 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.4 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 49.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1632269.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 389.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 122.936 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 124.46 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


