3M™ Temflex™ Vinyl Electrical Tape 1776, 3/4 in x 60 ft, 1-1/2 in Core, Black, 1 roll/carton, 100 rolls/Case
3M™ Temflex™ Tape 1776 is a 7 mil thick, general purpose, vinyl electrical tape that is made in the USA. It provides primary electrical insulation for all wires and cable splices up to 600V. This flame retardant tape withstands a temperature range of 32 to 176 °F (0 to 80 °C).
Special Price
$2.17
Regular Price
$2.56
| UPC | 00051128584422 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398066 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Temflex™ Vinyl Electrical Tape 1776 is a good-quality, economical, general-purpose vinyl insulating tape manufactured in the U.S.A. It has excellent resistance to abrasion, moisture, alkalies, acid, copper, corrosion and varying weather conditions. As a polyvinyl chloride (PVC) tape that is flame-retardant and conformable, it provides excellent mechanical protection with minimum bulk. 3M™ Temflex™ Vinyl Electrical Tape 1776 is UL listed, CSA certified “Insulating Tape", and RoHS compliant; for more compliance information, visit www.3M.com/regs.
- 3M Temflex Vinyl Electrical Tape 1776, General-Purpose, Conformable, Flame Retardant, Black Color, 7 mil, 3/4 in x ?60 ft, 1 1/2 in Core, 1 Roll/Carton, 100 Rolls/Case
- DURABLE PVC: The combination of the rubber-resin adhesive and PVC backing offers electrical and mechanical protection
- PRIMARY ELECTRICAL INSULATION: For most wire and cable splices rated up to 600 V
- PROTECTIVE JACKETING: For high voltage cable splices and repairs, as well as the harnessing of wires and cables
- OPERATING TEMPERATURE: Withstands a temperature range of 0–80 °C (32–176 °F)
- FOR INDOOR AND OUTDOOR USE: Suitable for above or below-ground applications
- CERTIFICATION: UL and CSA listed, RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life from the date of manufacture
| 3M ID | 7010398066 |
|---|---|
| Part number | 1776-3/4X60FT |
| Keywords | 3m temflex vinyl electrical tape 1776 7-mil economical general-purpose insulating abrasion moisture alkalies acid copper corrosion weather resistance polyvinyl chloride pvc flame retardant conformable mechanical protection ul listed csa certified |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | General Use |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 82.554 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 88.9 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.488251952881857 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18200041592410385 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.17758235218991889 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.516 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 80.55 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 890.9999985354301 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.199159743361644 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.75823521899189 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14600.874 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.255 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.055 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.64 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79127.99998828344 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1672.999922816162 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1598.24116970927 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.25 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1296675.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 724.95 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 99.695 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 9000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


