3M™ Temflex™ Vinyl Electrical Tape 1700, 2 in x 36 yd, Black, 25 rolls/Case
3M™ Temflex™ Electrical Tape 1700 is a 7 mil thick, general purpose, vinyl electrical tape. This flame retardant tape is designed for protective jacketing and harnessing. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 176 °F (0 to 80 °C).
Special Price
$10.21
Regular Price
$12.01
| UPC | 00054007439639 |
|---|---|
| 3M ID | 7010399125 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Temflex™ Vinyl Electrical Tape 1700 is strong and durable, providing electrical protection that uses a strong rubber resin adhesive and an elastic PVC backing. It is ideal for various applications, including primary wire insulation on joints and splices, harnessing and bundling jobs, and cable repair applications up to 600V for UL Listed and 1000V for CSA Listed. This tape meets the rating for UL510 and CSA - C22.2 No. 197, offering optimal performance in cold weather environments and passes as flame retardant while performing within a temperature range between 14 °F to 176 °F (-10 °C to 80 °C) for UL510 and 32 °F to 176 °F (0 °C to 80 °C) for CSA - C22.2 No. 197. For regulatory information, please visit www.3M.com/regs.
- STRONG AND DURABLE: Made with an elastic vinyl (PVC) film backing coated on one side with a noncorrosive, rubber-based pressure-sensitive adhesive
- PRIMARY ELECTRICAL INSULATION: For most wire and cable splices rated up to 600V
- PROTECTIVE JACKETING: For cable splices and repairs, as well as the harnessing of wires and cables
- OPERATING TEMPERATURE: Withstands a temperature range of 0-80 °C (32-176 °F)
- VERSATILE APPLICATIONS: For indoor and weather-protected outdoor use
- KEY SPECIFICATIONS: UL and CSA Listed, RoHS Compliant
| 3M ID | 7010399125 |
|---|---|
| Part number | 1700-2X36YD-K |
| Keywords | 3m temflex vinyl electrical jacketing harnessing high voltage ul csa listed indoor weather protected durable high temperature mechanical flame retardant joints terminations black splicing splices electrical supplies effective electrical protection moisture weather resistant |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 386.44 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 41.656333312666625 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.851954365987241 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.8269980379079128 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 682.625 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 375.12 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1041.4080276979453 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.29885914968102 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.67495094769782 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17065.62 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.661 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.378 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.702 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.384 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.384 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78180.31954961548 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1308.9990909679543 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1240.4970568618692 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.77992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1281145.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 562.68 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 98.501 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


