3M™ Temflex™ Vinyl Corrosion Protection Tape 1200, 2 in x 100 ft, Printed, Black, 12 rolls/Case
3M™ Temflex™ Vinyl Corrosion Protection Tape 1200, 2 in x 100 ft, Printed, 12 rolls/case, Bulk
Special Price
$21.34
Regular Price
$25.10
| UPC | 00051128563304 |
|---|---|
| 3M ID | 7100043634 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Temflex™ Tape 1200 is a 20 mil pressure sensitive, rubber resin adhesive that offers optimized adherence. This tape has a PVC backing that resists salt water, sunlight, alkalis and other corrosive materials, including chlorine, bromine, sodium and lithium. This printed tape has excellent electrical strength and offers moisture sealing for threaded conduit joints. RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Highly conformable, rubber-resin adhesive offers optimized adherence
- Black PVC
- Withstands a wide temperature range of 10 to 120 °F (-12 to 49 °C)
- RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100043634 |
|---|---|
| Part number | 1200P-2X100FT |
| Keywords | 3M, 3M Temflex, 3M Temflex Tape 1200, Vinyl Corrosion Protection Tape, Corrosion Protection Tape, Vinyl Tape, Black PVC Tape, Rubber-Resin Adhesive Tape, Electrical Insulation Tape, Moisture Sealing Tape, Salt Water Resistant Tape, Sunlight Resistant Tape, Alkali Resistant Tape, Corrosive Material Resistant Tape, RoHS Compliant Tape, Industrial Tape, HVAC Tape, Electrical Tape, PVC Insulation Tape, Threaded Conduit Joint Sealing Tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Surface Protective Tapes |
| Backing Material | Vinyl |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Corrosion Protection |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 996.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 86.07399104561989 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.1958041313613808 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.1079851938426564 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1410.5 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 956.166 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1032.8878925474387 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.349649576336567 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.295839963092853 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16926.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.952 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.474 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1933.4540393613763 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1821.2982727200636 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 826.127 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


