3M™ Temflex™ Vinyl Corrosion Protection Tape 1100, 2 in x 100 ft, Unprinted, Black, 24 rolls/Case
3M™ Temflex™ Tape 1100 is a general use, 10 mil thick, printed tape with corrosion protection. This tape is designed to help protect conduits, pipes and metallic cable jackets. The tape resists abrasion, punctures and electrolytic actions that are buried above or below the ground. It withstands a wide temperature range of 10 to 120 °F ( 12 to 49 °C).
Special Price
$12.88
Regular Price
$15.15
| UPC | 00054007090618 |
|---|---|
| 3M ID | 7000005813 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Temflex Vinyl Corrosion Protection Tape 1100 is a 10-mil thick, general-use, PVC tape especially formulated for corrosion protection of pipes, conduits and metallic cable jackets. This protective tape resists salt water, sunlight, and corrosive elements, including compounds of chlorine, bromine, sodium and lithium. This tape adhesive is designed to perform with outdoor use, above or below ground.
- Resists weather-induced cracking and corrosion from acids, alkalies and other corrosive materials
- Easy to apply and provides protection against abrasion, puncture, tears, corrosion and electrolytic action
- Usable indoors and outdoors with an application temperature range of 10F to 120F (-12C to 49C)
- Tape available in Unprinted or Printed version 1100P
- High Dielectric Strength and insulation resistance
- RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000005813 |
|---|---|
| Part number | 1100UP-2X100FT |
| Keywords | temflex 1100 tape pvc corrosion protection pipe conduit metallic cable jackets abrasion puncture corrosion electrolytic protection above below ground resist corrosion sulfuric hydrochloric phosphoric alkalies chlorine bromine sodium lithium |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Surface Protective Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 25 |
| Application | Corrosion Protection |
| Backing Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Features | UV-resistant |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Corrosion Protection |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 100.0 LNFT |
| Base - Customary Width Dimension | 2.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 513.666 G |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 58.759213975120865 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.1324396836745734 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.0952366769308752 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 962.891 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 496.791 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1410.2211964266448 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.178587682151708 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.285715520302954 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23109.385 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.328 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.923 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.267 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.349 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.248 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94159.63713817191 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1556.4635710252358 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1471.9978645143435 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.543 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 667.687 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1344 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1344 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 56 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


