3M™ Temflex™ Vinyl Corrosion Protection Tape 1100, 2 in x 100 ft, Printed, Black, 4 rolls/carton, 24 rolls/Case
3M™ Temflex™ Tape 1100 is a general use, 10 mil thick, printed tape with corrosion protection. This tape is designed to help protect conduits, pipes and metallic cable jackets. The tape resists abrasion, punctures and electrolytic actions that are buried above or below the ground. It withstands a wide temperature range of 10 to 120 °F ( 12 to 49 °C).
Special Price
$13.58
Regular Price
$15.98
| UPC | 00054007090656 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132166 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Temflex™ Tape 1100 is a general use, 10 mil thick, printed tape with corrosion protection. Temflex Tape 1100 helps protect conduits, pipes and metallic cable jackets. Temflex Tape 1100 resists abrasion, punctures and electrolytic actions that are buried above or below the ground. It withstands a wide temperature range of 10 to 120 °F ( 12 to 49 °C).
- HIGHLY CONFORMABLE: Flexible rubber-resin adhesive offers optimized adherence
- TEMPERATURE RANGE: Withstands a temperature range of 10° to 120 °F (-12° to 49 °C)
- CORROSION PROTECTION: Protects conduits, fittings and joints
- PVC BACKING: Resists abrasion, punctures and electrolytic actions
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- ? WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov. For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000132166 |
|---|---|
| Part number | 1100P-2X100FT |
| Keywords | 3m temflex Tape 1100 10 mil printed corrosion protection conduits pipes metallic cable jackets abrasion resistant buried above below ground |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Surface Protective Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 25 |
| Application | Corrosion Protection |
| Backing Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Features | Printed Tape UV-resistant |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Corrosion Protection |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.1 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.1 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.499 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 104.14 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 104.14 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 33.62408299619749 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1001066883025392 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1001066883025392 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.1 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.1 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.551 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.499 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 104.14 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 104.14 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 133.98666167411076 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 4.51991729931436 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 4.400426753210157 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.094488188976378 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.094488188976378 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2195.648 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1996.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 10.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 20.3 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1410.2211964266448 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.69887862090802 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.402560519260938 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23109.385 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.564 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.976 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1582.919042487421 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1478.5433890786126 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 670.656 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1344 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1344 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 56 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


