3M™ Temflex™ Mining-Grade Vinyl Electrical Tape 1700P, 3/4 in x 66 ft, Printed, Black, 1 roll/carton, 100 rolls/Case
3M™ Temflex™ 1700P is a 7 mil thick, mining grade, vinyl electrical tape that is flame retardant and printed with MSHA (Mine Safety and Health Administration) product approval. It is for use in MSHA approved splicing kits and has excellent resistance to abrasion, moisture, alkalies, acid, copper corrosion and varying weather conditions without adding bulk. UL Listed and CSA Certified.
Special Price
$2.31
Regular Price
$2.71
| UPC | 00051128600511 |
|---|---|
| 3M ID | 7010350250 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Temflex™ 1700P is a 7 mil thick, mining grade, vinyl electrical tape that is flame retardant and printed with MSHA (Mine Safety and Health Administration) product approval. It is for use in MSHA approved splicing kits and has excellent resistance to abrasion, moisture, alkalies, acid, copper corrosion and varying weather conditions without adding bulk. UL Listed and CSA Certified.
- Excellent mechanical protection with minimum bulk.
- Flame-retardant and conformable polyvinyl chloride (PVC)
- MSHA approved, UL Listed and CSA Certified
| 3M ID | 7010350250 |
|---|---|
| Part number | 1700P-3/4X66FT |
| Keywords | 3M, Temflex, vinyl electrical tape, flame retardant, MSHA approved, mining grade electrical tape, abrasion resistance, moisture resistance, alkalies resistance, acid resistance, copper corrosion resistance, weather-resistant tape, UL Listed, CSA Certified, splicing kits, mechanical protection, polyvinyl chloride tape, PVC tape, commercial solutions, energy industry, manufacturing industry, conformable electrical tape, electrical tape for mining, heavy-duty electrical tape, electrical splicing products. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 86.182 G |
| Base - Metric Height Dimension | 80.01 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 80.01 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 7.444896779557339 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1899987867961712 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.18518830023529717 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.15 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.122 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 84.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 80.01 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 80.01 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 974.5199017957091 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.99943775509275 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.518830023529716 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.8748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15969.52 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.618 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.4 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.862 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94620.60439868912 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1644.9990108960608 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1481.5064018823773 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.18976377952756 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1550553.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 672.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.745 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.402 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 8000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review

