3M™ Temflex™ Cotton Friction Tape 1755, 3/4 in x 82-1/2 ft, Black, 60 rolls/Case
3M™ Temflex™ Friction Tape 1755 is a black friction tape designed to provide mechanical protection against abrasion and cut through for cable, wire splices and connections insulated with rubber electrical tape. The 13 mil thick tape is composed of a high quality cotton fabric, coated on both sides with an electrical grade, solvent free, rubber adhesive.
Special Price
$10.67
Regular Price
$12.56
| UPC | 00054007502166 |
|---|---|
| 3M ID | 7010297809 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Coated cotton fabric provides high abrasion and cut-through protection on wire and cable splices
- Withstands a temperature range of 15 to 176 °F (10 to 80 °C)
- Black cotton friction tape
- RoHS 2011/65/EU
| 3M ID | 7010297809 |
|---|---|
| Part number | 1755-3/4X82.5FT |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Cotton |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Temflex™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 185.519 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 15.194912279588339 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.40899938418276305 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3993673879479057 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.249 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 181.15 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1355.4401203290595 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.548472894286117 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.962043276874343 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22211.684 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.135 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.869 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.782 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.717 CM |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81244.80382819033 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1214.7470646386755 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1150.1780772899685 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.3 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1331363.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 521.712 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 102.362 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


