3M™ Tape Sheets 3750P, Clear, 2 in x 6 in, 5 Pack/Case
| UPC | 00051131068841 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048510 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ 3750P Tape Sheets
No Dispenser? No Problem!
3M™ Tape Sheets 3750P have a durable polypropylene backing that is strong and conformable. The pressure sensitive hot melt rubber resin adhesive is formulated to provide good adhesion to a wide variety of surfaces including bags, boxes, plastic film, metals and glass. For easy one hand application, simply peel away the back sheet and place the pad on a vertical or horizontal surface.
Recommended Applications
In-field repair of damaged packages Shipping label protection
Miscellaneous packaging applications
Portable and Lightweight for Convenient Use
With peel and stick convenience, 3M™ Tape Sheets 3750P are perfect for in-field repairing, patching and mending, avoiding costly returns and product re-work due to damage sustained in the supply chain, from plant to retail store.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Pre-cut to 2” x 6” for in-field repair of damaged packages, shipping label protection, and other packaging applications where convenient carrying and easy application are necessary
- Padded for convenient carrying and "dispenser-less" taping, no cutting tool required
- Features a removable paper tab for easy handling
- Transparent, polypropylene backing with strong synthetic rubber adhesive sticks to bags, boxes, plastic film, metals and glass
- Weather resistant and long aging for indoor/outdoor use
| 3M ID | 7000048510 |
|---|---|
| Keywords | 3M, tape sheets, 3M tape sheets, 3750P tape sheets, pre-cut tape sheets, dispenser-less tape, easy application tape, in-field package repair, shipping label protection, packaging tape, sealing tape, envelope sealing tape, strong synthetic rubber adhesive, transparent polypropylene backing, weather resistant tape, indoor\/outdoor tape, adhesion to bags, adhesion to boxes, adhesion to plastic film, adhesion to metals, adhesion to glass, pressure sensitive adhesive, peel and stick tape, convenient carrying tape, durable tape, patching tape, mending tape, supply chain damage repair, industrial adhesives, adhesive solutions, manufacturing tape, commercial solutions tape, electronics tape, energy tape, appliance tape, automotive electronics tape, bonding and assembly tape, building maintenance tape, defense industry tape, specialty materials tape, equipment maintenance tape, facility maintenance tape, food and beverage industry tape, heavy industrial tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Tape Pads |
| Application | General and Primary Packaging, Packaging Repair, Primary Packaging |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.051 mm |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 3750P |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 8.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.187007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 680.389 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.638 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.555 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 79.96441583434348 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5000009810570667 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.026014546937815554 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.187007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1310.382 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 11.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.638 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.555 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 590.4481730223303 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.450098047284174 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.13007273468907776 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9675.712 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3832.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 59.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 58.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 976.6478214790077 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 14.568146285176711 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.608 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 560 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 112 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


