3M™ Tape Primer 94, Light Yellow, 5 Gallon (Pail), 1/Drum
| UPC | 00021200462016 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001579 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Dries in Minutes for Efficient Use
Make sure your surface is clean and dry before applying a thin, uniform coat of 3M™ Tape Primer 94. The primed surface must remain free from contaminants prior to applying the tape. It's important to use the minimum amount of product necessary as over applying can cause sub-optimal results. Allow the primer to dry completely, which is usually accomplished in 5 minutes at room temperature, before applying tape. Special note: porous surfaces may require 2 applications for uniform coverage and good adhesion. Allow your first application of primer to dry before applying a second coat.
Recommended Applications
Promote adhesion of 3M™ VHB™ Tape
For use on many plastic, rubber, painted and bare metal substrates
Application Tips
3M™ Tape Primer 94 may be applied with a brush, swab, pressurized flow gun, knurled roller or similar type of equipment and can be removed with isopropyl alcohol. Vigorous scrubbing may be required.
- Promotes adhesion to polyethylene, polypropylene, ABS, PET/PBT blends and other on difficult to stick to substrates
- Commonly used for increasing adhesion of film and vinyl graphics in automotive detailing
- Can be applied with brush or swab for small areas and a pressurized flow gun for larger areas
- Dries to a clear finish
- Cleans up with isopropyl alcohol
| 3M ID | 7000001579 |
|---|---|
| Part number | 94 |
| Keywords | 3M, 3M Tape Primer 94, tape adhesion, adhesive primer, tape primer, vinyl graphics adhesion, polyethylene adhesion, polypropylene adhesion, ABS adhesion, PET\/PBT blends adhesion, automotive detailing, surface primer, clear drying primer, isopropyl alcohol cleanup, VHB Tape adhesion, plastic substrate adhesion, rubber substrate adhesion, painted metal adhesion, bare metal adhesion, brush application, swab application, pressurized flow gun application, drying time, commercial solutions, electronics bonding, construction adhesive, energy sector adhesive, manufacturing adhesive, safety adhesive, transportation adhesive, appliance adhesive, architectural design adhesive, bonding & assembly adhesive, building maintenance adhesive, commercial vehicles adhesive, consumer electronics adhesive, defense adhesive, graphics & signage adhesive, heavy industrial adhesive, marine adhesive, metalworking adhesive, personal recreation vehicles adhesive, rail adhesive. |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Clean-up | Acetone |
| Color Family | Yellow |
| Net Weight (Imperial) | 38.0 lb |
| Net Weight (Metric) | 17.24 kg |
| Product Number | 94 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60°F - 80°F |
| Storage Temperature (Celsius) | 15°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 17.237 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Unit of Use - Billing Unit | BOT |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 34.2069246006056 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 34.2069246006056 lbs |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 15.516 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1918.736022511415 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 38.001080132807346 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 34.2069246006056 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31442.45 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.237 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.516 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 63708.78883490051 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 961.2154631260662 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 820.9661904145345 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.044 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 372.384 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.8 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


