3M™ Tape Primer 94, Light Yellow, 1 Quart Can, 12 Bottles/Case
| UPC | 00021200239298 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001584 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Dries in Minutes for Efficient Use
Make sure your surface is clean and dry before applying a thin, uniform coat of 3M™ Tape Primer 94. The primed surface must remain free from contaminants prior to applying the tape. It's important to use the minimum amount of product necessary as over applying can cause sub-optimal results. Allow the primer to dry completely, which is usually accomplished in 5 minutes at room temperature, before applying tape. Special note: porous surfaces may require 2 applications for uniform coverage and good adhesion. Allow your first application of primer to dry before applying a second coat.
Recommended Applications
Promote adhesion of 3M™ VHB™ Tape
For use on many plastic, rubber, painted and bare metal substrates
Application Tips
3M™ Tape Primer 94 may be applied with a brush, swab, pressurized flow gun, knurled roller or similar type of equipment and can be removed with isopropyl alcohol. Vigorous scrubbing may be required.
- Promotes adhesion to polyethylene, polypropylene, ABS, PET/PBT blends and other on difficult to stick to substrates
- Commonly used for increasing adhesion of film and vinyl graphics in automotive detailing
- Can be applied with brush or swab for small areas and a pressurized flow gun for larger areas
- Dries to a clear finish
- Cleans up with isopropyl alcohol
| 3M ID | 7000001584 |
|---|---|
| Part number | 94 |
| Keywords | 3M, 3M Tape Primer 94, tape adhesion, adhesive primer, tape primer, vinyl graphics adhesion, polyethylene adhesion, polypropylene adhesion, ABS adhesion, PET\/PBT blends adhesion, automotive detailing, surface primer, clear drying primer, isopropyl alcohol cleanup, VHB Tape adhesion, plastic substrate adhesion, rubber substrate adhesion, painted metal adhesion, bare metal adhesion, brush application, swab application, pressurized flow gun application, drying time, commercial solutions, electronics bonding, construction adhesive, energy sector adhesive, manufacturing adhesive, safety adhesive, transportation adhesive, appliance adhesive, architectural design adhesive, bonding & assembly adhesive, building maintenance adhesive, commercial vehicles adhesive, consumer electronics adhesive, defense adhesive, graphics & signage adhesive, heavy industrial adhesive, marine adhesive, metalworking adhesive, personal recreation vehicles adhesive, rail adhesive. |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Clean-up | Acetone |
| Color Family | Yellow |
| Net Weight (Imperial) | 2.11 lb |
| Net Weight (Metric) | 0.96 kg |
| Product Number | 94 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60°F - 80°F |
| Storage Temperature (Celsius) | 15°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 5.03 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.405984252 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.405905512 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.958 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 97.64409292598113 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.112028471731127 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.7041732866891037 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.03 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.405984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.4059055118110235 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1600.1 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.773 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1738.004257504578 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.87214513771473 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.450079440269246 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.929133858267717 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28480.787 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.189 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.276 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1097.9020656806904 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 797.5619166609879 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 361.768 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 468 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 468 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 39 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |


