3M™ Synthetic Steel Wool Pads, 10118NA, #0 Fine
3M™ Synthetic Steel Wool Pads can be used with waxes or oils to buff shellac, lacquer and varnished surfaces. Use it also to clean delicate surfaces and precision tools. Can be used to clean glass, dishware and PTFE coated surfaces may scratch plastic. 3M™ Synthetic Wool Pads will not shred, splinter or rust like steel wool does. Rinse and reuse.
Special Price
$2.93
Regular Price
$3.45
| UPC | 00051111101186 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126148 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Synthetic Steel Wool Pads can be used with waxes or oils to buff shellac, lacquer and varnished surfaces. Use it also to clean delicate surfaces and precision tools. Can be used to clean glass, dishware and PTFE coated surfaces may scratch plastic. 3M Synthetic Wool Pads will not shred, splinter or rust like steel wool does. Rinse and reuse.
- Fine Grit
- Compatible with water-based strippers and finishes
- Replaces steel wool
- Use wet or dry
- Fine
| 3M ID | 7000126148 |
|---|---|
| Keywords | steel wool, wood refinishing, wood stripper, cleaning pad |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Hand Pads |
| Abrasive Material | Steel Wool |
| Color Family | Gray |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 9.525 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 68.0414746656265 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.020999030473109588 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.020000336425412095 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.115 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.072 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 326.9256774734022 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.1258839517075651 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.12000201855247257 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.165354330708661 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.779527559055119 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.196850393700787 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 5357.352 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 54.432 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 18.2 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.3 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PADS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1002.1439472012802 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6489990120424645 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.36000605565741767 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16422.197 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 294.381 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 163.296 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.542 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.624 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.352 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82137.95955150966 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 68.34330127731205 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 21.600892448874305 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.346 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 9.798 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


