3M™ Synthetic Steel Wool Pads, 10116NA, #2 Medium, 2 in x 4 in
3M™ Synthetic Steel Wool Pads can be used with waxes or oils to buff shellac, lacquer and varnished surfaces. Use it also to clean delicate surfaces and precision tools. Can be used to clean glass, dishware and PTFE coated surfaces may scratch plastic. 3M™ Synthetic Wool Pads will not shred, splinter or rust like steel wool does. Rinse and reuse.
Special Price
$2.93
Regular Price
$3.45
| UPC | 00051111101162 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047708 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Synthetic Steel Wool Pads can be used with waxes or oils to buff shellac, lacquer and varnished surfaces. Use it also to clean delicate surfaces and precision tools. Can be used to clean glass, dishware and PTFE coated surfaces may scratch plastic. 3M Synthetic Wool Pads will not shred, splinter or rust like steel wool does. Rinse and reuse.
- Medium Grit
- Compatible with water-based strippers and finishes
- Replaces steel wool
- Use wet or dry
- Medium
| 3M ID | 7000047708 |
|---|---|
| Keywords | steel wool, wood refinishing, wood stripper, cleaning pad |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Hand Pads |
| Abrasive Material | Steel Wool |
| Color Family | Gray |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 8.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 22.68 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 68.0414746656265 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.027776040412672728 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.115 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 12.599 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 277.4271217833774 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.6999676824369864 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.16665624247603636 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.4015748031496065 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.89763779527559 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.21259842519685 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4546.216 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 75.594 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 18.8 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.6 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PADS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 853.7760028275962 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.1999995282107587 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.49996872742810905 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13990.882 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 997.903 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 226.782 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.558 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.004 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.352 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88728.52391374075 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 205.9999377855496 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 39.99846822820234 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.01574803149607 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.454 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 18.143 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.118 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


