3M™ Surface Protective Film 87630A, 1170 mm x 200 m, 0.063 mm, 1 Roll/Case
3M™ Surface Protective Tape 87630A is a self-wetting and anti-static polyester tape with separate release liner used to protect glass, plastic and metal on electronic devices.
Special Price
$1,824.23
Regular Price
$2,146.15
| UPC | 06936177903247 |
|---|---|
| 3M ID | 7100035573 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Best results are attained when applied to a clean, dry surface at room temperature.
- Super clear polyester tape with a low-tack adhesive system
- Helps protect glass, plastics and metals of electronic devices with low adhesion build-up and clean removal
- Tape transparency enables inspection of the surface condition of the substrate without removing the tape
- Tape is easily applied with a laminator
- 2.5 mil (0.063 mm) total tape thickness (without liner)
- 90% transparency
| 3M ID | 7100035573 |
|---|---|
| Part number | 87630A |
| Keywords | 3M, 3M Surface Protective Tape, protective tape, polyester tape, anti-static tape, self-wetting tape, glass protection, plastic protection, metal protection, electronic device protection, low-tack adhesive, low adhesion buildup, clean removal tape, clear tape, transparency tape, laminator application, surface inspection tape, automotive protective tape, commercial solutions tape, design and construction tape, electronics tape, manufacturing tape, transportation tape, aerospace tape, appliance tape, building and construction tape, commercial vehicles tape, specialty vehicles tape, consumer electronics tape, exterior glass protection, signage graphics tape, interior tape, marine tape, metalworking tape, OEM tape, personal recreation vehicles tape, rail tape, two-wheel vehicles tape, woodworking tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Surface Protective Tapes |
| Backing Material | Polyester |
| Product Number | 87630A |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 164.327 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.063 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 200.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.17 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 123145.91558316974 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 362.27902158054377 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 74.95716914285838 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2.018 M3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 34.0 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 123145.91558316974 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 362.27902158054377 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 74.95716914285838 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 37.79527559055118 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 57.08661417322835 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 57.08661417322835 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2.018 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 164.327 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 34.0 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.96 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.45 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 1.45 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


