3M™ Surface Protection Cutter 36885, 6/Case
Our 3M™ Surface Protection Cutter easily cuts through fabric, plastic sheeting, masking paper, and a number of other substrates. The ergonomic design allows users to easily glide through material to quickly customize the size needed during surface protection installation.
Special Price
$8.24
Regular Price
$9.69
| UPC | 00051131368859 |
|---|---|
| 3M ID | 7100228228 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Ergonomically designed to easily glide through a variety of different materials, 3M™ Surface Protection Cutter makes it quick and easy to cut them down to size.
- Engineered to withstand the demands of an industrial environment, the durable composite cutter securely holds a razor blade in place for reliable use time and time again.
- Designed to make blade replacement faster the 3M™ Surface Protection Cutter single screw blade holder makes replacement simple and swift.
| 3M ID | 7100228228 |
|---|---|
| Part number | 36885 |
| Keywords | Surface Protection |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Paint Preparation, Surface Protection |
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.875 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 95.254 G |
| Base - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 73.025 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.22 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.354363417388253 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2099991232215833 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.16688993247395234 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.875 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.8748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.268 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 75.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 165.1 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 73.025 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.22 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 142.88014009098885 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.4539486191092676 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.001339594843714 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.637795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.866141732283465 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2341.386 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 659.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 454.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 663.5914091764815 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 432.5778231234357 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 196.214 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2592 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2592 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |
Write Your Own Review


