3M™ Supplied Air Respirator Hose W-9435-25/07010(AAD), 25 ft, 3/8 in ID, Industrial Interchange Fittings, High Pressure 1 EA/Case
3M™ Supplied Air Hose is a compressed air hose that delivers breathing air from a source of clean air such as a compressor, pump, or air cylinder.
Special Price
$186.32
Regular Price
$219.20
| UPC | 00051131070103 |
|---|---|
| 3M ID | 7000005374 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The hoses are available in different lengths and they provide high quality connections to all 3M components. Headgear, breathing tube, air control valve, and compressed air supply hose are requried parts in a NIOSH-approved system.
- Available in various lengths
- Available with various fittings
| 3M ID | 7000005374 |
|---|---|
| Part number | 7010 |
| Keywords | 78800756377,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Supplied Air Respirator Hose W-9435-25,07010,25 ft,3,8 in ID,Industrial Interchange Fittings,High Pressure,Mining,Oil & Gas,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,SAR Parts & Accessories,Personal Safety,Assembly & Mechanical,Blasting,Cleaning,Metal Repair,Painting,Rubber,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Fitting Type | Industrial Interchange |
| Hose Type | Straight |
| Material | Rubber |
| Product Color | Blue |
| Pressure Type | High |
| Product Number | 7010 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Blasting Cleaning Composite Finishing Final Finish Metal Repair Paint Preparation Painting Welding |
| Recommended Industry | General Manufacturing Marine Transportation |
| Supplied Air Respirator Style | MST Portable and Fixed Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12.99212598 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.267716535 |
| Base - Customary Width Dimension | 13.26771654 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.063 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.33 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.083 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.337 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 563.2753982043397 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.5481364688740245 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 4.528294865277386 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.992125984251969 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.267716535433071 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 13.26771653543307 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 9230.43 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.054 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.33 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.083 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.337 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

