3M™ Super Weatherstrip and Gasket Adhesive, 08581, 2 fl oz Tube, Black, 12 per case
Special Price
$4.40
Regular Price
$5.18
| UPC | 00051135085813 |
|---|---|
| 3M ID | 7010328150 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Black Super Weatherstrip Adhesive is designed specifically to bond rubber gaskets and weatherstripping to metal surfaces. This flexible, high-strength adhesive helps ensure a tight waterproof seal on car doors, trunks, sun roofs and more. It cures fast and works right out of the tube, holding rubber weatherstripping in place and resisting heat, vibration, oils and detergents.
- Forms flexible, waterproof bond that resists vibration
- Easy to brush and spread right from the tube, saving time
- Resists oils, solvents, detergents and temperature changes for permanent repairs
- Bonds to a range of surfaces including vinyl, metal, fabrics and rubber
- Durable and long-lasting formula
| 3M ID | 7010328150 |
|---|---|
| Part number | 8581 |
| Keywords | Weatherstrip Adhesive, flexible adhesive |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 8581 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 68.039 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.302 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 46.80521172065966 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15000031856796886 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.11899891525953137 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.767 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 53.977 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.302 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 343.82138252465484 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.249998164651667 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4279869831143766 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.32992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.589763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.50984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5634.223 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1020.582 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 647.724 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.538 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.818 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.075 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95779.84195338469 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 569.9985650111354 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 342.7174050568796 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.50984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1569550.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 155.454 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.675 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review

