3M™ Super Trim Adhesive, 08090, 19 oz Nt Wt, 6 per case
| UPC | 00051131080904 |
|---|---|
| 3M ID | 7100166328 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Trim Adhesive 08090 quickly holds lightweight trim materials while also providing a long bonding range.
This aerosol is easy to apply. Plus, the low mist formulation reduces overspray and dries to a low-profile, clear color.
Simply spray one or both surfaces, then create a bond by applying firm, uniform pressure. The aggressive tack works fast, so you don't need to hold objects in place for long.
This adhesive works well on metal, impervious, and porous surfaces. In fact, its low-soak features are perfect for bonding materials made from styrene.
It can be used for a variety of automotive applications including fixing loose trim on your car, placing trunk liners, or positioning upholstery cloth before adding mechanical fasteners.
3M™ Super Trim Adhesive 08090 will make repair and installation projects faster, easier, and more secure.
- SPRAY-ON ADHESIVE: Attach lightweight trim materials with this easy-to-apply aerosol spray
- CLEAR COLOR: Formula dries to a low-profile, clear color
- POSITIONING ADHESIVE: Recommended for positioning applications
- SECURE BOND: Creates a long, secure bond on impervious metal surfaces
- BONDS STYRENE: May be used to bond styrene
| 3M ID | 7100166328 |
|---|---|
| Part number | 8090 |
| Keywords | 3m super trim adhesive 08090 lightweight materials upholstery trunk liners aerosol spray easy-to-apply long bonding tack range styrene clear color positioning applications impervious metal surfaces automotive household use mechanical fastener |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 9.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.748 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 23.114 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 81.89386457513072 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.6490577211428843 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.190496215798339 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.342 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.54 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.114 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 579.0704179833557 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.952997864580482 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.1399878265148065 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9489.264 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5875.381 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3238.644 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97760.03803976112 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1692.9980546189522 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 913.9174893969226 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.602 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 414.546 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.19 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 32 |


