3M™ Super Strength Molding Tape 3614, 1/2 in x 15 ft, 24 per case
3M™ Super Strength Molding Tape is ideal for permanently attaching side moldings and trim to your vehicles, adding long-term protection and value. Use the same elastic bonding technology employed for airplanes and skyscrapers to attach body moldings, trim and emblems to your vehicle. This tape features an extremely strong adhesive, and it’s also easy to use – just pull of the liner and apply.
Special Price
$8.08
Regular Price
$9.50
| UPC | 00051131036147 |
|---|---|
| 3M ID | 7100287353 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Strength Molding Tape is ideal for permanently attaching side moldings and trim to your vehicles, adding long-term protection and value. Use the same elastic bonding technology employed for airplanes and skyscrapers to attach body moldings, trim and emblems to your vehicle. This tape features an extremely strong adhesive, and it’s also easy to use – just pull off the liner and apply.
- PERMANENT PRO RESULTS: Permanently attaches side moldings, trim and emblems to the interior and exterior of vehicles
- WEATHERABLE: High strength double-sided adhesive withstands weather and impact. Temperature use range is -40F to 250F
- EASY TO USE: Cut, apply, press. That's it. No tools required. Avoid mess of liquid adhesives
- SUPER CONFORMABLE: 3M VHB tape conforms to irregular and textured surfaces
- BOND WITHOUT RIVETS/SCREWS: Aircraft-grade adhesive strength allows for strong metal to metal bonding without rivets
- DECREASE NOISE AND VIBRATION: Dampens noise, shock and vibration on your vehicle
- DIFFERENT SIZES FOR YOUR PROJECT: Available in several widths and lengths and cuts easily to size
- MULTI USE APPLICATIONS: Use to bond auto body, trim, side body moldings, drip rail moldings or fender and wheel trim to add instant protection against door dings and other hazards
- USE ON MANY SURFACES: Bonds to plastic, metal, carbon fiber and composite parts to your vehicle's painted or unpainted surfaces
- Resists moisture, UV and solvents
| 3M ID | 7100287353 |
|---|---|
| Keywords | Molding Tape, attaching side moldings and trim , elastic bonding ,attach body moldings, trim and emblems vehicle, extremely strong adhesive |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.62992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.87519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 68.629 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.6 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.383 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 20.72915563153961 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15130104591485963 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12169516872605242 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6299212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.875196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 339.69 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 55.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.383 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 151.4753344467319 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.0430069623966558 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7301710123563145 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.488188976377953 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.519685039370079 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2482.236 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 331.2 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 11.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 19.1 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 11.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 671.1221729530073 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.632793977553018 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.920684049425258 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.11023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.669291338582678 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10997.722 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2101.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1324.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88118.28647279342 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 513.6770708907648 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 292.06840494252583 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.444 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 132.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


