3M™ Super Strength Molding Tape, 03616, 7/8 in x 15 ft, 24 per case
Special Price
$10.83
Regular Price
$12.74
| UPC | 00051131036161 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000532 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Strength Molding Tape is ideal for permanently attaching side moldings and trim to your vehicles, adding long-term protection and value. Use the same elastic bonding technology employed for airplanes and skyscrapers to attach body moldings, trim and emblems to your vehicle. This tape features an extremely strong adhesive, and it’s also easy to use – just pull off the liner and apply.
- PERMANENT PRO RESULTS: Permanently attaches side moldings, trim and emblems to the interior and exterior of vehicles
- WEATHERABLE: High strength double-sided adhesive withstands weather and impact. Temperature use range is -40F to 250F
- EASY TO USE: Cut, apply, press. That's it. No tools required. Avoid mess of liquid adhesives
- SUPER CONFORMABLE: 3M VHB tape conforms to irregular and textured surfaces
- BOND WITHOUT RIVETS/SCREWS: Aircraft-grade adhesive strength allows for strong metal to metal bonding without rivets
- DECREASE NOISE AND VIBRATION: Dampens noise, shock and vibration om upir vehicle
- DIFFERENT SIZES FOR YOUR PROJECT: Available in several widths and lengths and cuts easily to size
- MULTI USE APPLICATIONS: Use to bond auto body, trim, side body moldings, drip rail moldings or fender and wheel trim to add instant protection against door dings and other hazards
- USE ON MANY SURFACES: Bonds to plastic, metal, carbon fiber and composite parts to your vehicle's painted or unpainted surfaces
- RESISTS moisture, UV and solvents
| 3M ID | 7000000532 |
|---|---|
| Part number | 3616 |
| Keywords | Molding Tape, attaching side moldings and trim , elastic bonding ,attach body moldings, trim and emblems vehicle, extremely strong adhesive |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Foam |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 60.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 1.54 mm |
| Color Family | Black |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.7 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.9 |
| Base - Metric Gross Weight | 107.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.94 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 170.18 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 124.46 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 36.12605650408151 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2378787808974829 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2378787808974829 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.7 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.9 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.592 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 107.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.94 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 170.18 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 124.46 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 193.94413788827578 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.6120200610958249 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.4272726853848974 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.889763779527559 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.6299212598425195 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3178.175 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 647.4 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.5 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 14.3 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 993.6517609255691 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.098884842353058 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.709972590588329 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.669291338582678 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16283.035 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.22 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.59 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 460.76612796639415 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 342.5454444923754 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 155.376 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


