3M™ Super Strength Molding Tape, 03615SRP, 7/8 in x 5 ft, 6 per case
Special Price
$7.38
Regular Price
$8.69
| UPC | 00051131036154 |
|---|---|
| 3M ID | 7100151312 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Strength Molding Tape is ideal for permanently attaching side moldings and trim to your vehicles, adding long-term protection and value. Use the same elastic bonding technology employed for airplanes and skyscrapers to attach body moldings, trim and emblems to your vehicle. This tape features an extremely strong adhesive, and it’s also easy to use – just pull of the liner and apply.
- PERMANENT PRO RESULTS: Permanently attaches side moldings, trim and emblems to the interior and exterior of vehicles
- WEATHERABLE: High strength double-sided adhesive withstands weather and impact. Temperature use range is -40F to 250F
- EASY TO USE: Cut, apply, press. That's it. No tools required. Avoid mess of liquid adhesives
- SUPER CONFORMABLE: 3M VHB tape conforms to irregular and textured surfaces
- BOND WITHOUT RIVETS/SCREWS: Aircraft-grade adhesive strength allows for strong metal to metal bonding without rivets
- DECREASE NOISE AND VIBRATION: Dampens noise, shock and vibration on your vehicle
- DIFFERENT SIZES FOR YOUR PROJECT: Available in several widths and lengths and cuts easily to size
- MULTI USE APPLICATIONS: Use to bond auto body, trim, side body moldings, drip rail moldings or fender and wheel trim to add instant protection against door dings and other hazards
- USE ON MANY SURFACES: Bonds to plastic, metal, carbon fiber and composite parts to your vehicle's painted or unpainted surfaces
- Resists moisture, UV and solvents
| 3M ID | 7100151312 |
|---|---|
| Keywords | Molding Tape, attaching side moldings and trim , elastic bonding ,attach body moldings, trim and emblems vehicle, extremely strong adhesive |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Foam |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 60.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 1.54 mm |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 29.484 G |
| Base - Metric Height Dimension | 14.605 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.588 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.843 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.930866444410054 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0650010933825893 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06029863333018587 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6251968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.8751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 228.286 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.351 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 14.605 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.588 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.843 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 259.00277194255176 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6349996583937247 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3617917999811152 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.936614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4244.295 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 288.031 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 164.106 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.699 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89948.99879563539 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 206.00000392422828 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 97.6837859949011 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.474 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44308.62 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.36 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1620 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1620 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |
Write Your Own Review


