3M™ Super Strength Molding Tape, 03615, 7/8 in x 5 ft, 24 per case
Special Price
$7.38
Regular Price
$8.69
| UPC | 00051131036154 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000531 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Strength Molding Tape is ideal for permanently attaching side moldings and trim to your vehicles, adding long-term protection and value. Use the same elastic bonding technology employed for airplanes and skyscrapers to attach body moldings, trim and emblems to your vehicle. This tape features an extremely strong adhesive, and it’s also easy to use – just pull off the liner and apply.
- Permanent Pro Results: Permanently Attaches Side Moldings, Trim And Emblems To The Interior And Exterior Of Vehicles.
- WEATHERABLE: High strength double-sided adhesive withstands weather and impact. Temperature use range is -40F to 250F
- EASY TO USE: Cut, apply, press. That's it. No tools required. Avoid mess of liquid adhesives
- SUPER CONFORMABLE: 3M VHB tape conforms to irregular and textured surfaces
- BOND WITHOUT RIVETS/SCREWS: Aircraft-grade adhesive strength allows for strong metal to metal bonding without rivets
- DECREASE NOISE AND VIBRATION: Dampens noise, shock and vibration om upir vehicle
- DIFFERENT SIZES FOR YOUR PROJECT: Available in several widths and lengths and cuts easily to size
- MULTI USE APPLICATIONS: Use to bond auto body, trim, side body moldings, drip rail moldings or fender and wheel trim to add instant protection against door dings and other hazards
- USE ON MANY SURFACES: Bonds to plastic, metal, carbon fiber and composite parts to your vehicle's painted or unpainted surfaces
- Resists Moisture, Uv And Solvents
| 3M ID | 7000000531 |
|---|---|
| Part number | 3615 |
| Keywords | Molding Tape, attaching side moldings and trim , elastic bonding ,attach body moldings, trim and emblems vehicle, extremely strong adhesive |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Foam |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 60.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 1.54 mm |
| Color Family | Black |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.625 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 29.483 G |
| Base - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 98.42 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.91341365359896 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06499888875996745 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05499651592463956 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.228 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 24.946 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 98.42 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 82.9471343982058 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.3899977418050484 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.3299790955478374 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.748031496062992 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.858267716535433 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1359.26 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 149.676 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.146 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.095 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.098 M |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 400.19371377325433 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.119965113169783 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3199163821913495 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.283464566929134 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6.558 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 961.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 598.704 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.211 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.185 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89704.90381925646 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 412.26443028572106 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 237.58556608877703 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.47 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 107.767 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 4320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


