3M™ Super Strength Molding Tape, 03609, 1/2 in x 5 ft, 24 per case
Special Price
$4.90
Regular Price
$5.76
| UPC | 00051131036093 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000533 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Strength Molding Tape is ideal for permanently attaching side moldings and trim to your vehicles, adding long-term protection and value. Use the same elastic bonding technology employed for airplanes and skyscrapers to attach body moldings, trim and emblems to your vehicle. This tape features an extremely strong adhesive, and it’s also easy to use – just pull off the liner and apply.
- Permanent Pro Results: Permanently Attaches Side Moldings, Trim And Emblems To The Interior And Exterior Of Vehicles.
- WEATHERABLE: High strength double-sided adhesive withstands weather and impact. Temperature use range is -40F to 250F
- EASY TO USE: Cut, apply, press. That's it. No tools required. Avoid mess of liquid adhesives
- SUPER CONFORMABLE: 3M VHB tape conforms to irregular and textured surfaces
- BOND WITHOUT RIVETS/SCREWS: Aircraft-grade adhesive strength allows for strong metal to metal bonding without rivets
- DECREASE NOISE AND VIBRATION: Dampens noise, shock and vibration on your vehicle
- DIFFERENT SIZES FOR YOUR PROJECT: Available in several widths and lengths and cuts easily to size
- MULTI USE APPLICATIONS: Use to bond auto body, trim, side body moldings, drip rail moldings or fender and wheel trim to add instant protection against door dings and other hazards
- USE ON MANY SURFACES: Bonds to plastic, metal, carbon fiber and composite parts to your vehicle's painted or unpainted surfaces
- Resists Moisture, Uv And Solvents
| 3M ID | 7000000533 |
|---|---|
| Part number | 3609 |
| Keywords | Molding Tape, attaching side moldings and trim , elastic bonding ,attach body moldings, trim and emblems vehicle, extremely strong adhesive |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Foam |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 60.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 1.54 mm |
| Color Family | Red |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.625 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.87480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 29.483 G |
| Base - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 98.42 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.91341365359896 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06499888875996745 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06150897114958084 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.228 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 98.42 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 89.88065220224928 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.4601047411798395 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.36905382689748506 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.015748031496063 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1472.88 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 167.4 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 9.5 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 288.6799001944461 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.1999929143428933 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4762153075899402 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4730.616 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 997.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 669.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 643.7498055798426 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 398.57813304928385 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 180.792 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


