3M™ Super Fast Repair Adhesive 04747, Amber, 47.3 mL Cartridge 6/Case
3M™ Super Fast Repair Adhesive is a high performance, two-component, semi-rigid, urethane adhesive. This fast-setting adhesive produces rapid results and offers excellent wide gap filling capabilities. This repair adhesive can be used for a variety of applications, does not run or sag and withstands a wide range of temperatures.
Special Price
$31.59
Regular Price
$37.16
| UPC | 00051131047471 |
|---|---|
| 3M ID | 7100006276 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Fast Repair Adhesive is a high performance, semi-rigid adhesive. In addition to excellent gap filling capabilities, this fast-setting adhesive fully cures in just 1 hour to form lasting bonds in even the most difficult repair situations. Its two-component urethane formula withstands a wide range of temperatures and is thick in consistency to prevent running or sagging. Fast results, user friendliness, and a specialized formula make 3M™ Super Fast Repair Adhesive a widely applicable solution for demanding automotive repairs.
- FAST-SETTING ADHESIVE: For rapid bonds and quick results
- REPAIR ADHESIVE: Will not run or sag allowing for accuracy during application
- WIDE-GAP FILLER: Adhesive offers excellent wide-gap filling capabilities
- SPECIAL FORMULA: Formulated for resilience to withstand a wide range of temperatures
- UNIVERSAL BONDER: Universal plastic bonder can be used for many applications
- NOZZLES INCLUDED: Includes two static mixing nozzles
| 3M ID | 7100006276 |
|---|---|
| Part number | 4747 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Amber |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.098425197 |
| Base - Metric Gross Weight | 81.647 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.49 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18000082320608699 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.11996894921314483 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0984251968503935 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.03 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 54.417 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.49 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 309.2743153990245 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3199075637008622 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.719813695278869 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5068.098 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 598.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 326.502 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.174 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 346.1257516302578 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 172.75422864807007 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 78.36 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review

