3M™ Super Fast Repair Adhesive 04247, Clear 200 mL Cartridge 6/Case
3M™ Super Fast Repair Adhesive is a high performance, two-component, semi-rigid, urethane adhesive. This fast-setting adhesive produces rapid results and offers excellent wide gap filling capabilities. This repair adhesive can be used for a variety of applications, does not run or sag and withstands a wide range of temperatures.
Special Price
$64.78
Regular Price
$76.21
| UPC | 00051131042476 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121226 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Fast Plastic Repair is a high-performance, semi-rigid adhesive for bonding, restoring, and reinforcing many types of plastic. Its semi-rigid material won't turn brittle like cyanoacrylates, maiking it a popular choice for -fixing or molding bumper tabs that break off. In addition to excellent gap filling capabilities, this two-part urethane adhesive fully cures in just 1 hour to form lasting bonds you can count on. High adhesion, fast results, and heavy consistency make 3M™ Super Fast Plastic Repair an excellent choice for challenging plastic repair jobs.
- HIGH-PERFORMANCE ADHESIVE: Delivers a secure, strong attachment
- FAST-ACTING: Sets in approximately 20 seconds
- VERSATILE ADHESIVE: Bonds virtually any substrate
- GAP-FILLING PROPERTIES: Fix challenging repairs
- URETHANE ADHESIVE: Adhesive won't become brittle like cyanoacrylates
- NOZZLES INCLUDED: Includes two static mixing nozzles
| 3M ID | 7000121226 |
|---|---|
| Part number | 4247 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Material | Urethane-based |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 317.061 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 108.00000537008948 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6989998531059947 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.470025542978159 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1769.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 213.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 622.1700238676068 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.599741459495891 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8197123333445844 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10195.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.54 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.279 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.137 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 747.367068806735 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 360.98049885627483 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 163.738 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


