3M™ Super Duty Duct Tape DT17, Black, 48 mm x 32 m, 17 mil, 24 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a natural rubber adhesive, this very thick and strong tape resists curling and tears off the roll cleanly. 3M™ Super Duty Duct Tape DT17 is designed to provide a maximum-strength, long-lasting solution for even the most demanding heavy-duty applications. It instantly grips many surfaces including metal, glass, plastic and sealed concrete.
Special Price
$12.52
Regular Price
$14.73
| UPC | 00689330172290 |
|---|---|
| 3M ID | 7100158390 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Super Duty Duct Tape DT17 is considered the strongest 3M duct tape for maintenance, repair, and construction jobs where the thickest tape is necessary. Despite being the thickest 3M duct tape, the polyethylene backing can still be easily torn from the roll by hand. Extra-strength rubber adhesive bonds fast and firm to many surfaces including plastic, glass, and sealed concrete. It performs best in temperatures ranging from 40 °F (4 °C) to 150 °F (65 °C) and is ideal for jobs requiring strength, wear resistance, and surface protection.
- THICKEST 3M DUCT TAPE – Black duct tape with ultra-thick backing for the high-tensile strength to tackle aggressive, demanding jobs
- LONG-LASTING – Water-resistant backing resists abrasion and wear while offering an easy tear and good conformability
- INSTANT STICK – Natural rubber adhesive grips instantly to a wide variety of surfaces, including metal, glass, plastic and sealed concrete
- BUNDLING POWER – Tightly woven scrim provides maximum holding power for extra-strength bundling
- VERSATILE – Applications include abrasion resistance, patching, bundling, reinforcing, seaming, taping/splicing insulation, securing conduit ends, temporary repair, protecting various surfaces, repairing bottom boards, and more
| 3M ID | 7100158390 |
|---|---|
| Part number | DT17 |
| Keywords | 3m duct tape gaffers heavy duty plumbers black heat resistant gaffer foil insulation strong freezer hvac car spike thermal sealing seal plumbing bulk ductwork shield repair pipe high temperature thread write temp sealant rescue plumber gaff water |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Masking for Painting, Paint Preparation Masking |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | DT17 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 1259.8425 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 474.125 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 90.35401338519212 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0452667005840508 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9986940476974955 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1480.637 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 453.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2168.4964432920992 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.08640081401722 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.96865714473989 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.437795275590553 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35535.29 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.379 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.872 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.372 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.337 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 914.918388067242 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 838.9030000658962 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 380.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
Write Your Own Review

