3M™ Super 20 Epoxy Film Electrical Tape, 3/4 inch X 60 foot, bulk 1 inch paper core, 60 Rolls/Case
3M™ Epoxy Film Electrical Tape Super 20 is a 5 mil thick, high dielectric electrical tape. This flame retardant tape is used as a coil cover, anchor, harnessing, banding, core, layer and crossover insulation. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 311 °F (0 to 155 °C).
Special Price
$45.38
Regular Price
$53.39
| UPC | 00054007431916 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132773 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape Super 20 has an acrylic, pressure sensitive adhesive and is resistant to heat, oxidation, solvents and oils. This puncture resistant tape has excellent electrical and handling properties. Highly conformable tape is tough and provides resistant to solder damage. It is suitable for use in wrapping relays, coils, transformers, bobbin wound sub fractional horsepower shaded pole motors and stick wound coils. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- The combination of the acrylic adhesive and the epoxy film backing provides excellent adherence and electrical properties
- Flame-retardant and highly resistant to heat, oxidation, solvents and oils
- Suitable for use in transformers, coils, stick-wound coils, wrapping relays and bobbin-wound, sub-fractional horsepower, shaded-pole motors
- Withstands a temperature range of 32 to 311 °F (0 to 155 °C)
- Printable
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000132773 |
|---|---|
| Part number | S20 3/4"X60FT |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Epoxy Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Epoxy |
| Color Family | White |
| Product Color | Cream |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 60.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 12.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 91.0 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.864 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.317 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 24.973967270769187 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2006206585882386 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.18399780401949883 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 409.25 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 83.46 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1498.4380362461513 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.037239515294315 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.040750090218669 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.5748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.377952755905511 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24.555 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.46 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.008 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.294 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.289 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.289 M |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 469.58461845378923 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 397.4361385311662 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 180.274 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


