3M™ Strip Calk, 08578, Black, 1 ft Strips, 60 per carton, 12 cartons per case
3M™ Strip-Calk is a soft butyl rubber caulking material that quickly and permanently fills all types of seams, joints and openings – long-lasting auto body maintenance and repair in much less time. Simply thumb 1-foot lengths into place without spraying or tools, and smooth it with a finger. Strip-Calk is paintable immediately and never hardens, shrinks or becomes brittle, eliminating rework.
Special Price
$28.88
Regular Price
$33.98
| UPC | 00051135085783 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028370 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Strip-Calk is a soft butyl rubber caulking material that quickly and permanently fills all types of seams, joints, and openings. Simply thumb one-foot lengths into place — without the need for spraying or tools — and smooth it with a finger. Strip-Calk is paintable immediately and never hardens, shrinks, or becomes brittle, helping to eliminate rework in the future. Thanks to fuss-free application and permanent flexibility, 3M™ Strip-Calk helps you perform long-lasting auto body maintenance and repair with ease.
- PERMANENTLY PLIABLE: Material is ready to use for seams, joints and gaps
- SOFT YET TOUGH: Won’t shrink or become brittle, ensuring seals and greatly reducing rework
- FAST, NO-MESS APPLICATION: Thumbs into place and smooths with a finger
- PAINTABLE IMMEDIATELY: Never hardens, shrinks or becomes brittle, eliminating rework
- HIGH TEMPERATURE MATERIAL: Applications including engine compartment seams and firewalls
| 3M ID | 7000028370 |
|---|---|
| Part number | 8578 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Application | Adhering Floor Coverings, Fastening Headliner & Ceiling Systems, Joint Filling, Trunk Seams, Voids and Gaps, Wall & Door Panel Attachment |
| Backing (Carrier) Material | Elastometric Film |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.187007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 12.43818898 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.937007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 630.493 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.015 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 31.593 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 58.155628122279865 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3899991307173003 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3898007146813338 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.187007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.438188976377953 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.937007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.953 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 630.403 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.015 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 31.593 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 965.50852550524 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.279832110050705 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.67797013428599 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.464566929133857 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.779527559055119 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15821.85 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.838 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.565 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.215 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.33 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.223 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78232.43992944679 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1067.0373489748074 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1000.6561618309408 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.282 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 453.89 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 720 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

