3M™ Straight Line Laminator Single Head, 1 Each/Case
Take your 3M™ VHB™ Tape application to the next level with the 3M™ Straight Line Laminator. With this simple solution for straight line applications, you may be able to increase throughput and improve consistency of tape application between operators while eliminating visible fasteners or decreasing finishing time
Special Price
$10,048.50
Regular Price
$11,821.77
| UPC | 00068060003928 |
|---|---|
| 3M ID | 7100290934 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Ideal for applying 3M™ VHB™ Tape to stiffeners and posts
- Usable with tape width ranging from 5 - 30mm (0.20 - 1.18 inches)
- Fully mechanical (no electric or pneumatic connections required)
| 3M ID | 7100290934 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 0.0 NP |
| Tape Width (Metric) | 0.0 NP |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Germany |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 6999.837 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 29198.76312193569 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 15.43199899945407 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 15.43199899945407 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 478.482 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6999.837 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 29189.121370368724 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.48699577993342 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.43199899945407 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 19.68464566929134 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.23976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 31.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 478.324 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 17911.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6999.837 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 49.999 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 119.989 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 79.756 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 38080.83009866807 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 75.0000049604009 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 15.43199899945407 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 25.58976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.25 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.5 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 624.033 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 6999.837 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 64.998 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.015 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 80.01 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review


