3M™ Stikit™ Soft Hand Block, 05442, 2-3/4 x 5 in, 10 per case
The 3M™ Stikit™ Soft Hand Block is ideal for paint prep including leveling and block sanding around contours. Its soft but tough foam construction makes it easy to grip and to maintain a good “feel” for the primed surface, helping ensure consistent abrasive contact. Stikit™ sheet rolls or abrasive sheets adhere firmly to the vinyl face with no slipping, yet release easily to save time.
Special Price
$30.29
Regular Price
$35.63
| UPC | 00051144054428 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045435 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Stikit™ Soft Hand Block 05442 is a great accessory that helps make sanding contours and flat surfaces easier.
Soft, flexible foam construction gives extra grip control and helps improve the abrasive surface contact during automotive paint prep and fine-grade sanding jobs.
The durable vinyl face holds 3M™ Stikit™ and other PSA abrasive sheets and rolls to help to make change-outs quick.
Get more control and reliable results with 3M™ Stikit™ Soft Hand Block 05442.
- FLEXIBLE CONSTRUCTION: Helps provide excellent control during paint prep and other fine-grade sanding applications
- MOLDED FOAM: Flexible molded foam helps make block sanding on flat or contoured surfaces easy
- DURABLE VINYL: The smooth vinyl face holds 3M™ Stikit™ and other PSA abrasives
- EFFICIENT: Press-and-stick change-outs help keep the job going
- NO-SLIP GRIP: Helps secure rolls and sheets for effective, smooth sanding
| 3M ID | 7000045435 |
|---|---|
| Part number | 5442 |
| Keywords | 3m stikit soft hand block 05442 automotive paint prep flat surface contour fine-grade smooth sanding flexible foam construction rolls sheets adhesive coating abrasives quick changeout control easy-release no-slipping |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Abrasive Material | Non Pertinent |
| Application | Hand Sanding, Sanding |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 51.709 G |
| Base - Metric Height Dimension | 69.85 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 69.85 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 37.83472133873401 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11399883115317835 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1139789895495817 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.62 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 51.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 69.85 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 69.85 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BLOC |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 457.78938801972095 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.4998047696437222 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.139789895495817 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.4645669291338583 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.653543307086615 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.338582677165354 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7501.824 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 680.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 517.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.088 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.296 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.288 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | BLOC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 244.71311102521412 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 164.12974495139767 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 74.448 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLOC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


