3M™ Stikit™ Sanding Block Kit 05692, 6/Case
| UPC | 00051131056923 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120058 |
| Packaging | Assortment |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Comfort and Convenience for Hard-to-Reach Sanding Jobs
A simple solution that adds comfort and efficiency to auto repair sanding, the 3M™ Stikit™ Sanding Block Kit includes 6 block sizes for easier and more precise hand sanding, and for hard-to-reach sanding areas on filler, primer and other substrates that collision repair technicians encounter every day. Durable blocks are designed to work with Stikit™ abrasive sheet rolls that feature a pressure sensitive adhesive coating on the backs. Simply press the sandpaper sheet onto the block, and you're ready to go. Stikit™ sheets remove just as cleanly, leaving an uncontaminated surface for the next sheet.
The bright yellow design helps make these sanding blocks easy to find even in dusty shop conditions.
Scientifically Simple Solutions from 3M
The Stikit™ Sanding Block Kit is another example of how 3M applies science to life. From their varied sizes to their bright yellow design to their simple yet effective function, these sanding blocks demonstrate 3M's commitment to adding comfort and higher efficiency to your collision repair operation.
- Helps make sanding more comfortable and more productive in hard-to-sand locations
- Range of sizes increases capabilities for precision hand sanding of filler, primer and other substrates
- Accepts 3M™ Stikit™ products for fast, easy abrasive attachment and removal
- Bright yellow design helps sanding sticks stand out in dusty shop conditions
| 3M ID | 7000120058 |
|---|---|
| Part number | 5692 |
| Keywords | 5692 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Application | Hand Sanding, Sanding |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | AS |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | AS |
| Base - Customary Height Dimension | 2.7 |
| Base - Customary Length Dimension | 18.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 13.2007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.857 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 6.858 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 46.355 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | AS |
| Consumer - Billing Unit | AS |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 650.4688088116334 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.889361586924401 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.889361586924401 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.7 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 18.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 13.200787401574804 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 10659.274 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.857 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.858 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 46.355 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 33.53 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | AS |
| Shipper - Billing Unit | AS |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2365.5496799182574 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.350295927596843 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.340578766790102 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 18.58267716535433 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38764.414 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.602 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.144 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 47.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | AS |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 429.9014112605113 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 340.204135267972 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 154.314 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


