3M™ Stikit™ Sanding Block 45204, 3 1/4 in, 6 ea/Case
| UPC | 00051144452040 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045660 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Stikit™ Sanding Block makes your efforts more effective than sanding by hand with a sheet. A sanding block distributes pressure evenly, so you get and maintain a more perfect surface. A sanding block enables you to apply even pressure, and it prevents your sandpaper from bunching up or slipping. No splinters or finger marks on the surface. it's easy to grip and it allows you to bear down harder without pressure distortion. The sanding block holds sandpaper securely in place and the cushioned backing has just enough give to allow the abrasive to work like it should.
Versatile, IndispensableThis indispensable tool negotiates corners and rounded contours with ease. Use the 3M™ Stikit™ Sanding Block to abrade flat surfaces – wood, plaster, wallboard, metal – and to prepare new and previously painted surfaces. Use its flat edge to chamfer sharp edges, and to define intricate angles.
Reload Quickly, Save AbrasiveIts sanding block doubles as a dispenser. When your abrasive is tired, simply lift it, pull more from the feed roll, stick it down on the pad and shear off the used paper. And, with the 3M™ Stikit adhesive system, you use all the abrasive from the roll because you don't need to wrap it around the block.
- Distributes pressure evenly, allowing more control
- Better results with less effort than sanding by hand
- Comfortable to use with many applications
- Sand corners with flat end; sand contours with rounded end
- Built to dispense sandpaper in a variety of grits from a loaded roll
| 3M ID | 7000045660 |
|---|---|
| Part number | 45204 |
| Keywords | 3M, 3M Stikit Sanding Block, sanding block, sanding tool, sandpaper dispenser, even pressure sanding, comfortable grip sanding, sanding corners, sanding contours, flat surface sanding, abrasive adherence, Stikit adhesive system, woodworking sanding, automotive sanding, metalworking sanding, paint repair sanding, commercial sanding tool, versatile sanding block, cushioned sanding backing, surface preparation tool, efficient sanding, crafting sanding tool, sanding flat surfaces, sanding wood, sanding metal, sanding wallboard, sanding plaster, sanding intricate angles, professional sanding tools, sanding dispenser, quick reload sanding, abrasive roll sanding. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Color Family | Red |
| Net Weight (Imperial) | 2.4 lb |
| Net Weight (Metric) | 1088.62 g |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 133.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 82.55 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 82.55 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.557107728388685 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2940966577546267 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2940966577546267 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.25 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.173 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 133.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 82.55 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 82.55 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 368.6899007656283 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.0500785760571767 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.76457994652776 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.2047244094488185 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6041.745 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 929.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 800.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 425.4921660168137 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 335.27018984027444 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 152.076 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Item Quantity | 1140 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 190 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |


