3M™ Stikit™ Sanding Block 45203, 2-1/2 in, 6 ea/Case
| UPC | 00051144452033 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028350 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Stikit™ Sanding Block makes your efforts more effective than sanding by hand with a sheet. A sanding block distributes pressure evenly, so you get and maintain a more perfect surface. A sanding block enables you to apply even pressure, and it prevents your sandpaper from bunching up or slipping. No splinters or finger marks on the surface. it's easy to grip and it allows you to bear down harder without pressure distortion. The sanding block holds sandpaper securely in place and the cushioned backing has just enough give to allow the abrasive to work like it should.
Versatile, IndispensableThis indispensable tool negotiates corners and rounded contours with ease. Use the 3M™ Stikit™ Sanding Block to abrade flat surfaces – wood, plaster, wallboard, metal – and to prepare new and previously painted surfaces. Use its flat edge to chamfer sharp edges, and to define intricate angles.
Reload Quickly, Save AbrasiveIts sanding block doubles as a dispenser. When your abrasive is tired, simply lift it, pull more from the feed roll, stick it down on the pad and shear off the used paper. And, with the 3M™ Stikit adhesive system, you use all the abrasive from the roll because you don't need to wrap it around the block.
- Distributes pressure evenly, allowing more control
- Better results with less effort than sanding by hand
- Comfortable to use with many applications
- Sand corners with flat end; sand contours with rounded end
- Built to dispense sandpaper in a variety of grits from a loaded roll
| 3M ID | 7000028350 |
|---|---|
| Part number | 45203 |
| Keywords | 3M, 3M Stikit Sanding Block, sanding block, sanding tool, sandpaper dispenser, even pressure sanding, comfortable grip sanding, sanding corners, sanding contours, flat surface sanding, abrasive adherence, Stikit adhesive system, woodworking sanding, automotive sanding, metalworking sanding, paint repair sanding, commercial sanding tool, versatile sanding block, cushioned sanding backing, surface preparation tool, efficient sanding, crafting sanding tool, sanding flat surfaces, sanding wood, sanding metal, sanding wallboard, sanding plaster, sanding intricate angles, professional sanding tools, sanding dispenser, quick reload sanding, abrasive roll sanding. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Color Family | Red |
| Net Weight (Imperial) | 0.28 lb |
| Net Weight (Metric) | 124.74 g |
| Product Color | Red |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 124.738 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2750002166041726 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2749891934910634 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 51209.574 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 124.733 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 63.5 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BLOC |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 243.17962021750816 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7299673713647343 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6499351609463802 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.47244094488189 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3.985 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 784.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 748.398 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.162 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.177 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.139 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | BLOC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90742.3074688669 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 548.9510328403452 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 494.9796664348653 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.487 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 224.519 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLOC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 50 |


