3M™ Stikit™ Hand File Board, 05444, 2-3/4 in x 16 in, 1 per case
| UPC | 00051144054442 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045763 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For automotive auto body applications requiring a non-twisting, flat sanding surface, the 3M™ Stikit™ Hand File Board provides plenty of rigid control plus consistent contact with the work surface. The durable 2-3/4" x 16" body features a hard, solvent-resistant material that is still easily grasped and held. Double handles – a round grip handle at the end, and a knob toward the front of the file board – allow for double handed sanding, great for larger work surfaces and for localized areas requiring more aggressive application.
Not Just Another Pretty FaceAn embossed rubber face is resilient and flexible, which helps technicians maintain consistent contact with the work surface. It also provides a great surface for Stikit™ sheets and rolls, allowing for firm adhesion during use and quick release to help save time and money.
About the Stikit™ SystemThe 3M Stikit™ system was designed for convenient changes between abrasive grades or applications. Stikit™ abrasive rolls and sheets come ready to use with a pressure sensitive adhesive coating on the backside so that attaching them to the hand block is as simple as pressing on a sticker. Yet they remove cleanly without adhesive residue left on the block.
Strong Science for SandingThe 3M™ Stikit™ Hand File Board features a combination of durability and resiliency for hard, flat auto body sanding. Thanks to the 3M Stikit™ system it also allows for convenient sheet or roll changes – strong science for smoother auto body operations.
- Long, thin shape is excellent for hard, flat sanding applications
- Durable body material is hard and solvent-resistant for long file board life
- Embossed rubber face is resilient for good control and consistent contact
- Very versatile – features two handles for easy one- or two-handed sanding
- Stikit™ system makes for fast, convenient change-outs between abrasive grades or applications
| 3M ID | 7000045763 |
|---|---|
| Part number | 5444 |
| Keywords | 5444 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Application | Hand Sanding, Sanding |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 16 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.751968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 588.3 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.985 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 40.64 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.99 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 121.08660831494892 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.2969794884336348 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.2969794884336348 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 16.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 2.751968503937008 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1984.254 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 588.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 6.985 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 40.64 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 6.99 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 306.1917619898232 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5500701654218743 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2969794884336348 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.3858267716535435 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.196850393700787 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5017.584 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 703.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 588.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.086 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.442 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.132 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 443.12914699160393 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 342.4021440219552 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 155.311 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 264 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 264 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 264 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |

