3M™ Stikit™ Hand Block, 05441, 2-3/4 in x 7-3/4 in, 10 per case
| UPC | 00051144054411 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045765 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For auto body technicians and other professionals who log hour after hour of hand sanding, 3M recommends a long-lasting, quality hand block that lends efficiency to the process, lasts for years, and is comfortable to use. 3M™ Stikit™ Hand Blocks are ideal for prolonged use. They provide a true, reliable flat surface that won't distort with pressure or over time, enabling highly efficient sanding and finishing on flat or contoured surfaces and in grooves and corners. And these hand blocks are built for the long haul—users report sanding with them for years without needing a replacement.
Convenience and Comfort Enhance OutputThe blue embossed rubber face enables excellent adhesion for 3M™ Stikit™ Sheets and Sheet-Rolls, which come in a variety of grits to suit many different applications. The Stikit™ system provides reliable attachment so the abrasive sheet doesn't slide around, but removes easily to allow quick and easy sheet changes. Having Stikit sheets and hand blocks on hand adds ease and convenience to shop operations. With operator comfort in mind, 3M designed these hand blocks to fit easily in your palm with comfortable pressure points to help eliminate hand cramping or finger tingling. Its lightweight construction makes quick sanding a breeze.
Two Densities for Sanding or Finishing3M™ Stikit™ Hand Blocks come in two different models: firm density for sanding with coarser grits, and soft density for hand finishing with higher grits. The firm block maximizes the cut of coarse abrasives, while the soft block produces a smoother finish on paint prep and other fine-grade sanding applications. Its flexible molded foam construction is well-suited for flat or contoured surfaces but is firm enough that hand pressure won't twist the handle or the face. The firm block is slightly longer than the soft model to better suit sanding with long strokes.
Better Science for Better Sanding from 3M3M™ Stikit™ Hand Blocks are another example of how 3M uses science to improve aftermarket repairs. 3M engineers thoughtfully designed these blocks to integrate quality with comfort and convenience. These blocks lend ease to repetitive processes and enable operators to sand or finish areas by hand with quick, professional results and reduced fatigue, part after part.
- Tough, durable, long-wearing construction
- Ergonomic shape fits in your hand easily to reduce fatigue
- Even pressure distribution eliminates finger marks on the workpiece
- Designed for ease of use with 3M™ Stikit™ Sheets and Rolls
- Available as firm and soft blocks
| 3M ID | 7000045765 |
|---|---|
| Part number | 5441 |
| Keywords | 5441 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Application | Hand Sanding, Sanding |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.751968504 |
| Base - Metric Gross Weight | 303.907 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.685 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.99 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 42.65559712221787 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.670000247138196 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.669896629874969 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.699 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 303.86 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.685 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.99 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BLOC |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 477.7768610655332 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.743940600235405 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.69984814779843 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.070866141732283 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7829.36 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.059 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.039 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.154 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.248 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.205 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | BLOC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84517.88557120421 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1000.8986703193442 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 964.6502651709067 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.385 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 437.558 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLOC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |


