3M™ Stikit™ Hand Block 05440, Hard 2 3/4 in x 5 in, 10 ea/Case
| UPC | 00051144054404 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045764 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Stikit™ Hand Block makes your finishing efforts more effective and more consistent than sanding by hand with a sheet. The Stikit hand block distributes pressure evenly, so you get and maintain a flat surface. A sanding block enables you to apply even pressure, and it prevents your sandpaper from bunching up or slipping. No splinters or finger marks on the surface.
It's easy to grip, ergonomically designed and it allows you to bear down hard without pressure distortion. The Stikit surface holds sandpaper securely in place and the cushioned backing has just enough give to allow the abrasive to work like it should.
Versatile, IndispensableUse a Stikit™ Hand Block to abrade flat surfaces – wood, plaster, wallboard, metal – to flush doors, to prepare new and previously painted surfaces. Use the flat edge to chamfer sharp edges, to define intricate angles.
It's constructed of durable, high-strength material so it stands up to time and abuse. 3M customers say they've passed this on to the next generation.
- A block distributes pressure evenly, allows you more control
- Spares your fingers and comfortable to use
- Portable, virtually limitless applications
- Made of sturdy, durable, high-strength material
- Embossed rubber face allows good adhesion for Stikit™ Sheets
| 3M ID | 7000045764 |
|---|---|
| Part number | 5440 |
| Keywords | Sanding, ergonomic design, hand sanding |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Color Family | Yellow |
| Net Weight (Imperial) | 0.46 lb |
| Net Weight (Metric) | 206.38 g |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Stikit™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 206.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 69.85 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.499984133826537 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4550341091495873 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4550010398102596 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 450.644 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 206.385 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 69.85 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BLOC |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 399.21245196821104 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.950000878542115 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.550010398102596 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.3070866141732282 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6541.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2698.875 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2063.85 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | BLOC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1183.8823479327925 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 873.6015555111741 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 396.259 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1920 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1920 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLOC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 12 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


