3M™ Standard Belt TR-325, for Versaflo™ TR-300 PAPR, 1 EA/Case
The TR-325 is a economical, easy-to-use web belt for use with the 3M™ Versaflo™ TR-300 PAPR.
Special Price
$35.46
Regular Price
$41.72
| UPC | 00051131173590 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127707 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Economical and easy to use
- Approximately 64 inches
- Polyester
| 3M ID | 7000127707 |
|---|---|
| Keywords | 70071563541,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo TR-300 Series Powered Air Purifying Respirators PAPRS,Standard Belt TR-325,for Versaflo TR-300 PAPR,Safety,Mining & Metallurgy,PAPR Parts & Accessories,Cleaning,Cutting,Drilling,General Maintenance,Grinding,Infection Control,Mixing,Powder Coating,Powder Handling,Sawing,Sweeping,3M,Silica |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Hazard Type | Silica |
| Mounting Type | Belt-mounted |
| Product Color | Black |
| Product Number | TR-325 |
| Product Series | TR-300 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Cleaning Cutting Drilling General Maintenance Grinding Infection Control Mixing Powder Coating Powder Handling Sawing Sweeping |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 11 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 151.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 264.0000063464694 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.33400032721008954 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.32200056627936663 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4326.185 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 146.057 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


